Transnarodowy projekt SWW (polska nazwa: Inteligentna i bezpieczna odzież robocza) postawił za cel współpracy dostosowanie odzieży roboczej do sylwetek użytkowników przy uwzględnieniu ich potrzeb i preferencji. Projekt koncentrował się na personalizacji, wykorzystaniu technologii informatycznych dla projektowania odzieży roboczej, a także usprawnieniu zarządzania łańcuchem dostaw.
Projekt opracował dwa raporty:
1. Baza danych pomiarów skanowania ciała w 3D
W niniejszym raporcie przedstawiono rozszerzoną analizę wywiadów i danych ze skanowania ciała w 3D, zebranych od 547 pracowników służb wojskowych, przemysłu chemicznego i budowlanego w Estonii, Finlandii, Łotwie i Polsce. Stanowi on przydatne źródło informacji dla małych i średnich przedsiębiorstw na temat unowocześniania ich linii produkcyjnych oraz wytwarzania odzieży roboczej bardziej dopasowanej i dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Uzupełniająca wizualizacja podsumowuje tabele rozmiarów i wymiarów dla producentów odzieży i pomaga w wyborze odpowiedniej odzieży.
2. Nowe prototypy inteligentnej odzieży roboczej
Ten raport przedstawia wyniki testów i obszerną analizę inteligentnych tkanin, a także integrację i czujniki bezpieczeństwa oraz elektronikę w odzieży roboczej. Zawiera rozwiązania zapewniające lepszą ochronę użytkowników odzieży roboczej przed np. niebezpiecznym środowiskiem lub trudnymi warunkami klimatycznymi. Gromadzi wyniki badań laboratoryjnych materiałów wybranych do wykonania prototypów; rozwiązania technologiczne do wbudowania różnych czujników w odzież roboczą; wykonanie różnych czujników i prototypów odzieży. Przedstawione wyniki mogą być wykorzystane przez każdego producenta odzieży roboczej poszukującego nowych materiałów lub inteligentnych rozwiązań.
O projekcie
Projekt SWW zakończył się w 2019 roku. Jego partnerem wiodącym był Centria University of Applied Sciences Ltd, Finlandia. W projekcie brali udział partnerzy z Polski, Estonii, Litwy oraz Łotwy. Polskimi partnerami byli: Instytut Włókiennictwa oraz PW Krystian Sp. z o.o. Projekt uzyskał dofinansowanie z programu Interreg Region Morza Bałtyckiego.