Zdrowie psychiczne pracowników staje się coraz większym wyzwaniem dla pracodawców
Może to być powodem złego samopoczucia i obniżonej produktywność pracowników, dlatego ważne jest, aby zidentyfikować zagrożenia, które mogą na to wpływać.
W ubiegłym roku Komisja Europejska uznała przeciwdziałanie zagrożeniom psychospołecznym w miejscu pracy za jedno ze swoich kluczowych zobowiązań w ramach działań na rzecz zdrowia psychicznego.
Projekt MentalHealthMatters
Dotychczas, służby BHP i medycyny pracy skupiały się głównie na prewencji w tradycyjnych, tzn. fizykochemicznych zagrożeń środowiska pracy. Celem projektu MentalHealthMatters jest rozszerzenie pola zainteresowania służb o zdrowie psychiczne.
Kluczowym elementem realizacji tego celu jest współpraca między sektorem zdrowia, pracy i edukacji. Dla partnerów ważna jest wymiana międzynarodowych doświadczeń, wspólne warsztaty, identyfikacja luk i problemów oraz propozycja ich rozwiązania.
Partnerzy projektu
- Sekretariat Partnerstwa Północnego Wymiaru w Dziedzinie Zdrowia Publicznego i Opieki Społecznej (Szwecja) - lider projektu
- Krajowe Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy, Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi
- Uniwersytet w Rydze
- Fiński Instytut Medycyny Pracy
- Norweski Urząd Inspekcji Pracy
- Politechnika w Tallinnie
Projekt został dofinansowany w ramach programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027. Budżet projektu to 500 tys. euro.
Możliwe rozwiązania w Polsce
Partnerzy współpracowali z decydentami, pracodawcami, pracownikami i badaczami w celu zidentyfikowania luk w polityce związanej z zagrożeniami psychospołecznymi w miejscu pracy. Podczas warsztatów, partnerzy podzielili się krajowymi wynikami i dobrymi praktykami.
Dyskusje i analizy prowadzą do wniosku, że w naszym kraju brakuje narzędzi i mechanizmów, które motywowałyby służby BHP oraz medycyny pracy do wspierania pracodawców w identyfikacji i ograniczaniu czynników ryzyka psychospołecznego.
W wyniku prac projektowych zidentyfikowano i opisano wdrożenia wspierające pracodawców w zarządzaniu ryzykami psychospołecznymi, których innowacyjność polega na poszerzaniu tradycyjnego zakresu działań służb BHP o przedsięwzięcia promujące dobrostan personelu.
- Pierwsze rozwiązanie polega na kształtowaniu wiedzy i kompetencji służby BHP w zakresie wykorzystania normy ISO45003 „Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy — Zdrowie psychiczne i bezpieczeństwo w pracy — Wytyczne dotyczące zarządzania ryzykiem psychospołecznym”.
- Drugie rozwiązanie dotyczy opracowania i wdrożenia w latach 2022-2024 strategii wellbeingowej dla firmy produkcyjnej na bazie autorskiego modelu #dobrzewpracy.
Zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem, które powstało w ramach projektu.