Dlaczego zatopiona amunicja jest poważnym zagrożeniem?
Zatopiona amunicja może uwalniać toksyczne substancje chemiczne, a co za tym idzie, zabija lub uszkadza organizmy żyjące w pobliżu. To zagrożenie może mieć długoterminowe konsekwencje dla różnorodności biologicznej i równowagi ekosystemów wokół zatopionych składów amunicji.
Może to stanowić również ryzyko dla żeglugi i rybołówstwa. W przypadku kontaktu z amunicją, może dojść do wybuchu, który poważnie zagraża życiu i zdrowiu osób przebywających w okolicy. Może także uszkodzić infrastrukturę morską.
Jak można sprostać wyzwaniu?
Dzięki projektom głównym, realizowanym we współpracy międzynarodowej w ramach programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027, można opracować i przetestować innowacyjne rozwiązania na przykład w zakresie monitorowania wycieków z amunicji czy też harmonizacji ram prawnych dotyczących postępowania z tymi obiektami na całym obszarze objętym programem.
Jak zgłosić swój pomysł na projekt?
Do udziału w projekcie zachęcane są szczególnie władze krajowe i regionalne ze wszystkich państw należących do programu oraz organizacje międzynarodowe zajmujące się przedmiotową problematyką.
- Pierwszym obligatoryjnym krokiem jest złożenie Project Idea Form (PIF) – wstępnej koncepcji projektu oraz zawnioskowanie o dostęp do systemu BAMOS+, za pośrednictwem którego składa się wniosek.
Termin na złożenie ww. dokumentów to 21 sierpnia 2023 r. - Następnym obowiązkowym krokiem są konsultacje z Instytucją Zarządzającą/Wspólnym Sekretariatem (IZ/WS). Konsultacje to rozmowa online, podczas której otrzymają Państwo wskazówki do projektu na podstawie złożonego PIF.
- Ostatni krok to złożenie wniosku do 5 października 2023 r. za pośrednictwem systemu BAMOS+.
Wybór wniosków do dofinansowania nastąpi w listopadzie.
Więcej informacji o naborze znajduje się na stronie programu oraz w ogłoszeniu o naborze (PDF 254 KB).
Uwaga: Oferta programu skierowana jest do wszystkich polskich województw.
Krajowy Punkt Kontaktowy
W Polsce informacji o programie udziela Krajowy Punkt Kontaktowy
tel. +48 22 273 81 87
e-mail BSR@mfipr.gov.pl