W ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej 2007-2013 (EWT) wyróżniamy programy transgraniczne, transnarodowe i program międzyregionalny. Beneficjentami programów są przede wszystkim jednostki samorządu terytorialnego. Chociaż bezpośrednie korzyści odczuwalne są najsilniej przez lokalne społeczności obszarów transgranicznych, efekty budowania więzi i tworzenia partnerstw ponad granicami są widoczne również w skali regionów, a nawet krajów.
W tych programach realizowane były różnorodne projekty: od miękkich projektów edukacyjnych, poprzez inicjatywy z zakresu wspólnej promocji i budowania marki, aż po przedsięwzięcia doskonalące wspólne systemy bezpieczeństwa i współpracę służb ratowniczych. Wszystkie zrealizowane projekty posiadały jednak jedną wspólną cechę – nie tylko odpowiadały na praktyczne wyzwania, ale miały także wartość dodaną w postaci zacieśniania transgranicznych i transnarodowych kontaktów między instytucjami i społeczeństwami.
Poniżej przedstawiamy wybrane efekty 3 spośród 10 programów, w których uczestniczy Polska - skala oddziaływania programów EWT jest dużo większa. Informacje o efektach pokazują stan na 30 czerwca 2015 r. i wynikają z umów podpisanych z beneficjentami.
Program Polska-Słowacja 2007-2013
106 nowych produktów turystycznych wprowadzonych na terenie polsko-słowackiego pogranicza (np. transgraniczne szlaki, mobilne aplikacje prezentujące region)
342 400 mieszkańców pogranicza korzysta z nowych i zmodernizowanych połączeń komunikacyjnych
156 polskich i słowackich instytucji zaangażowanych we wspólny rozwój gospodarki, bezpieczeństwa, promocję turystyki, kultury i rynku pracy
Jednym z nich jest Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” wraz z siecią obiektów po polskiej i słowackiej stronie granicy – umożliwiających obserwację nieba w dzień i w nocy.
Program Polska-Brandenburgia 2007-2013
30 km zbudowanych i zmodernizowanych dróg o znaczeniu transgranicznym
30 000 turystów / rok korzystających z przywróconych rejsów na Odrze łączących 11 polskich i niemieckich miast partnerskich
300 osób odbyło szkolenia dostosowujące do potrzeb transgranicznego rynku pracy
404 osoby uczestniczące we wspólnych przedsięwzięciach z zakresu kształcenia i wzajemnego poznawania kultury (wymiany uczniów i nauczycieli)
W ramach jednego z projektów w zakresie infrastruktury drogowej wybudowano most pomiędzy miejscowościami Coschen i Żytowań na Nysie Łużyckiej - w miejscu zniszczonego w 1945 drewnianego mostu.
Program Południowy Bałtyk 2007-2013
500 różnorodnych innowacyjnych rozwiązań (m.in. w zakresie usług transportowych, zarządzania środowiskiem, energii odnawialnej, czy współpracy biznes-nauka)
25 000 zarejestrowanych przejazdów rowerowych rocznie między dzielnicą Wrzeszcz a Kampusem Uniwersyteckim w Gdańsku - dzięki reorganizacji ruchu jazda rowerem po mieście stała się szybsza i bezpieczniejsza
3 nowe połączenia lotnicze ze Szczecina do miast nadbałtyckich w wyniku wspólnej analizy rynku i strategii marketingowej stworzonej przez 5 krajów
Powstała platforma informatyczna OTIN ułatwiająca transport ładunków ponadnormatywnych (jej funkcjonalności to np. bazy danych o istniejących trasach, utrudnieniach w ruchu i istniejącej infrastrukturze transportowej).
Przykłady pojektów
- Współpraca strażaków bez granic
- Opracowanie systemu informatycznego PLUSK dla wspólnych polsko-słowackich wód granicznych na potrzeby Ramowej Dyrektywy Wodnej i Dyrektywy Powodziowej
- EUROJOB Viadrina - Poprawa perspektyw zawodowych i edukacyjnych oraz mobilnosci w Euroregionie Pro Europa Viadrina
- Odra dla turystów 2014 – rozwój turystyki wodnej na transgranicznym obszarze Doliny Środkowej Odry – etap II
- South Baltic Offshore Wind Energy Regions
- Wetlands, Algae and Biogas - A southern Baltic Sea Eutrophication Counteract Project
Lista projektów
W serwisie Mapa dotacji UE znajdziesz informacje o wszystkich projektach realizowanych w:
Publikacje
Unijny atlas polsko-słowackiego pogranicza (PDF 2 MB)
Razem w Europie. Współpraca ponad granicami – doświadczenia i perspektywy (PDF 7 MB)
Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość (PDF 28 MB)